Sezaryen Doğum mu? Normal Doğum mu?

Eveeet Annelerimizin en çok düşündüğü asıl mesele !
Benim Nst’lerim , tahlillerim çok şükür ki bu güne kadar hep güzel çıktı.İnşallah böyle de olmaya devam eder.
Benim tek korkum sadece sezaryen doğum..
Ben başından bugüne her zaman normal doğum istedim ve de istiyorum.Ama o anda neler olur bilemiyorum tabi ki.
Ama ülkemizin bence en büyük sağlık sorunlarından biri bu.Tüm hamileleri her zaman bir sebep ile sezaryene yönlendiriyorlar. Ya suları bitiyor,ya kordon dolanıyor,ya bebek ters oluyor vs vs başka sorunlar ile normal doğum yapamıyorlar.Benim anlamadığım ve hiç bir zaman anlamayacağım konu şu ki ; Avrupa’da %85 normal doğum yaparken bu kadınların suları bitmiyor mu? Hiç bizim ülkemizdeki annelerin yaşadığı sorunları yaşamıyorlar mı?.Avrupa da sezaryen yapmak isteyene garip gözlerle bakılırken bizde normal isteyene aaaa nasıl yapacaksın diyorlar ! Şaka gibi ama gerçek.Yurt dışında ebe aracılığıyla suda doğum inanılmaz yaygınken bizde en ufak şeyde ameliyat.O kadar meraklıyız ki ameliyata girmeye.Biz meraklı değiliz de doktorlarımız bayılıyor en ufak şey de ameliyat yapmaya.Bu konuda çok şey var içimde gerçekten.Çünkü bununla alakalı 2-3 olay yaşadım.O nedenle doktorlara karşı maalesef ki çok fazla güvenim yok..Ama devlet hastahanelerine bir tık daha fazla güveniyorum diyebilirim fakat İstanbul gibi çok kalabalık bir şehirde yaşadığımız için devlet hastahaneleri de çok fazla kalabalık olduğu için gitmek maalesef imkansızlaşıyor.Şehir dışında yaşamış olsaydım kesinlikle devlet hastahanesi tercih ederdim.

Gördüğüm kadarıyla artık doğum süreçleri hastahaneler için ticarete dönmüş durumda tamamen ne kadar para koparabiliriz ne kadar para kazanırız dertlerindeler.Sağlık en son onlar için.
Bir tık daha yüksek özel hastahanelere bakarsak ; örneğin bir kadın doğumcunun muayene ücreti 400 TL den başlıyor.Ve yer yok.İnanılmaz.Her şeyi normal giden bir hamile,zaten her şeyi sen yapıyorsun doğum anında seni doğurtan da ebe. E ne bu tüketim çılgınlığı? Doğum ücreti ise 10 milyardan başlıyor.Diyeceksiniz ki boş ver hak ediyorlar bu paraları bayılmaya,vermeseler hastahanelerde bu fiyatlara çıkamazlar.Doğru haklısınız diyeceğim ben de.Ama bebeğine mamayı zor alan anneleri,bir zıbını zor alan anneleri,tarlada ahırda evde doğum yapmak zorunda kalan anneleri görünce bir de bunları görünce delirmemek elde değil gerçekten.

Diğer bir ülke sorunumuz da ebeye hala gereken değerin verilmemesi.Bir kadın doğum doktoru 400 TL muayene ücreti alırken ki daha yüksekleri de var,ve doğumu asıl yaptıran ebe iken ebeye hiç bir değerin verilmemesi acı bir durum.Ama inanıyorum ki önümüz deki 10 yıl içinde kadınlarımız doğal doğumu destekleyecek ve isteyecek ebelerimiz için de değer artacaktır.İnanıyorum,inanmak istiyorum.
Umarım ben de sezaryen doğum yaptırılmak zorunda bırakılmam gerçekten.Bebeğimi suni sancısız , ameliyatsız rahat bir şekilde doğururum.Şuan Tek duam bu 🙂 İmkansız gibi gözüküyor,biliyorum.

Bu arada Ina May Gaskin’nin normal yani doğal olan doğum ile alakalı olarak yazmış olduğu kitabı da size önermek istiyorum kitabın adı : Doğuma Hazırlık Rehberi.

Kitap ile alakalı ;
“Tüm hamile kadınlar için en büyük temennim bu kitabı okumaları ve bilgeliğinden faydalanmaları. Bunu yaptıklarında içlerindeki dişil bilgeliği hatırlayacak ve asla unutmayacaklar. Ina May’e tüm kalbimle teşekkür ederim, böylesine bir doğal doğum rehberini yazdığı için. Bu bilgi dünyayı değiştirebilir.”
-Christiane Northrup –

“Nasıl doğduğumuzdan daha önemli bir şey yok. Çok uzun zamandır bu basit gerçeği unuttuk. Ina May’in kitabı doğumun insanı güçlendiren güzelliğiyle tekrar bağlantı kurabilmek adına ihtiyacınız olan tek şey.”
-Alice Walker-

“Ina May Gaskin muhteşem bir ebe ve harikulade bir hikaye anlatıcısı. Aynı zamanda doğumun hem gerçek hem de mecazi anlamdaki yeriyle ilgili derinlemesine düşünen bir yazar. Bu kitap, bebek bekleyen her annenin başucunda durması gereken bir eser.”
-Chris Bohjalian-

Sevgiler.

Leave a Reply

Translate »