DUNYA DA KADIN OLMAK ZOR AMA BU ÜLKEDE DAHA ZOR

Bir kadın ile tanıştım geçtiğimiz günlerde.17 yaşında kaçarak evlenmiş,4 yıl sonra çocuğu olmuş,4 yıl içerisinde de kocasından şiddet görmüş aynı zamanda kocası alkolik, bir çok kardeşimiz gibi oda her şey düzelir umuduyla çocuk istemiş, çocuk bugün 9 yaşlarında,bu süre için de şiddet hiç azalmamış.Bir gün eşinin akrabasına gitmediği için saçlarından tutarak yolda sürüklediğini anlattı.Kimse görmedi mi dedim ? Görseler ne olacak ki dedi kimse karışmaz ki dedi…Tabiî ki karışmaz,ama yolda sarmaş dolaş çift görseler,birbirlerini seven gençleri görseler öyle bir karışırlar ki mesele dayaksa e kocası ne diyelim derler çok zeki insanlarımız.Nasıl boşandın peki dedim,çok zor oldu dedi, tek şart ile boşandı benden dedi ; oda karşı dairemde oturacaksın, evlenmeyeceksin , her yaptığın şeyden ve gittiğin yerlerden haberim olacak kıyafetlerine dikkat edeceksin.Bu şart ile boşanmışlar.Bu boşanmak değil ki ama dedim,olsun dedi bana buda yeter dedi.Ailen peki ,arkanda değil mi dedim,zaten onlar arkamda olsalar destek olsalar böyle olur muydu dedi , onlar bana daha çok karışıyor dedi…

Çaresizlik öyle içine işlemiş ki söylediği her şey onun için normal olmuş ama anlatırken de gözler doldu.Dayanamadım benim de gözlerim doldu.Kendimi onun yerine koydum zaten biri bana ne zaman hayatı ile ilgili olumsuz şeyler anlatsa kendimi hep onun yerine koyarım,parçalanır içim..

Çok zor bu ülkede kadın olmak,kimisi karısının çalışmasına izin vermez çünkü zihni fikri bozuk kendinden bilir dışarıdaki tüm erkekleri,oda çıkarmaz karısını dışarı.Kimisi hem çalışır hem çocuk bakar hem ev işi hem yemek yapar kocanın parmağı kıpırdamaz ,yardım nedir bilmez ,ortak olmaz hiç bir şeye,tek bildiği şey yemek yemek televizyon izlemek işe gitmek, anneleri öğretmemiştir çünkü , suyunu bile ayaklarına getirmiştir erkek evladının,ablaları , kız kardeşleri getirmiş yemeğini,çayını.Bir ağzına vermemişler işte yemeğini ,oda olsaymış tam olurmuş!!!

Kimileri okutulmadı, okutulmamaya da devam ediyor, okursa kötü yola düşer çünkü, evlendirecek kızını , kocasına hizmetçi yetiştirecek,kızının tek görevi evlenmek çünkü,çay koymak,kardeşine abisine hizmet etmek.Ama doktora gittin mide erkek doktor olmaz kadın doktor yok mu derler.Böyle de zekilerdir.İslam da kadının çalışması yok diyen beyin fakirleri ,HZ.Hatice’nin ticaret ile uğraştığını da hatırlatmak isterim.

Küçücük çocuklara tecavüz edildi bu ülkede, gencecik kızlara bu saatte burada ne işi vardı, böyle giyinmeseydi diyerek hem tecavüz edildi hem öldürüldü, ve iyi halden serbest bırakıldılar.

Birde pembe otobüsler çıktı başımıza! Pembesine binin başınıza bir iş gelmesin aman! Kaçsın sürekli kadınlar var olmasınlar hiçbir yerde! Yapılmaya çalışılan bu!

Evlenmeyen kadınlara da evde kalmış baskısı,acaba neden evlenmiyor , acaba bir sorunumu var ,neden kimseyi beğenmiyorsun,evlen işte evlenmeyip ne yapacan sonu gelmeyen baskıcı sorular ! Sanki kendileri evlenmişte başları göğe ermiş , ya bu kadar kadın olmak zorken şu ülkede birde kadın kadına yapıyor bu işkenceyi,hemcinsine saygın olsun be kardeşim.

Çocuk yapmayan kadınlar var birde , vay efendim neden çocuk yapmıyorsun,ay hamile misin,hamilesinde söylemiyor musun,çocuk daha önemli,yapmalısın,benim çocuğum böylede şöyle,”ay evladım yerim seni aşk bu aşk” gibi görsel şovlar , sorun mu var sende, (zaten tek sorun hep kadında ülkemizin zekileri doktor gibidir) istemiyorum derler bu cevapta hiç yetmez neden istemiyorsun soruların sonu gelmez.Çünkü kadınsan ya evlenecen ya doğuracan ya yemek yapacan seçenek mi var canım dimi.

Peki ya çalışan kadınların iş hayatı? Var olmaya çalışma çabası… Eğer bekar kadın olarak çalışıyorsan her türlü ahlaksız teklif gelebilir, her söylediğin şey yanlış anlaşılabilir, işe giderken otobüste tacize uğrayabilirsin, maaşın erkeklere göre daha az olabilir.
Evli bir kadın olarak çalışıyorsan eğer, bir kere evlisin diye işe alınmak istenmeyebilirsin, evlilerin kendilerini işe adapte edemediği safsatalar ile zaten iş hayatın baştan bitmiştir.
Dul bir kadınsan eğer iş hayatı 2 katı daha zor olacaktır,bekarken bile o kadar zorken..
Hem evli hem çocuklu isen, işveren tanımadan verimsiz görecektir seni, çünkü sen çocuğun hastalanınca izin alacaksın, çocuğun okulu için izin alacaksın, kendini işe veremeyeceksin nedenleri ile yine iş hayatın başlamadan bitmiş olur! Ama bu durum erkeklere hiç yapılmaz! Aksine erkekler evli ise aklı başında bulunup tercih edilir, baba ise de baba olduğu için iki kat daha saygı görür, ona göre de yüksek maaş verilir, kariyer hayatı bitmez. E babalar hiç izin almıyor mu çocuklarının hastalıkları için, okulları için veya başka sebepler için.. Her şey ne kadar mantıksız ve ne kadar salakça ya ! Anlam veremiyorum hiç birine.

Dünya da ve en çok da ülkemizde ister şirket sahibi ol, ister ev hanımı ol,ister devlet memuru, ister özel şirket çalışanı ol her zaman kadın olmak zor! Bu yüzden pes mi edeceksiniz? HAYIR!
Allah rızası için kız çocuklarınızı okutun, güçlü olmasını sağlayın, asla pes etmemesini öğretin, evlenince evde oturulur mantığını kızlarınıza öğretmeyin, erkeklere karşı kendini savunmasını öğretin, her önüne gelene kendini öptürmesine izin vermeyin, yaşanılan tüm zorluklara tüm engellere rağmen en iyi yerlere ulaşmasına destek olun, erkek çocuklarınızı daha fazla sevip koklayıp onlara hizmet etmeyin, kız çocuklarınızı da erkek çocuklarınıza hizmet ettirmeyin, erkek çocuğunuzda yemek yapmasını bilsin, misafire çay koysun, evin işine yardım etsin, insan yetiştirin insan!

https://www.instagram.com/sseymaisik/

1 Comment

  1. Pinarecrinomermirac

    12 Temmuz 2017 at 17:28

    👏👏👏👏👏☝🙌

Leave a Reply

Translate »